Čtvrtek, 18 dubna, 2024
magazin

Věčně popraskané rty?

- Reklama -aktuálně
- Reklama -spot_img

Znáte příčiny popukání rtů? Co je ochrání? Vsaďte na rady, které pomohou.

I vás trápí suché a věčně popraskané rty? Netřeba se smířit s tím, že je to běžné! Nejdříve pátrejte po příčině. Mnohé důvody vás překvapí! Někdy je příčina popraskaných a suchých rtů jasná – zapomněli jste si balzám na rty nebo trávíte hodně času na slunci, případně si celý den olizuje rty. Za suchými pery však stojí i jiné, vážnější příčiny.

Je pravda, že popraskané rty jsou signálem vážného nedostatku vitamínů (železo a vitamíny skupiny B), ale tento stav je v rozvinutých zemích velmi vzácný, podstatně častěji je na vině něco jiného.

V každém případě, pokud zjistíte příčinu, jste na nejlepší cestě k obnovení vlhkosti a pohodlí na tomto citlivém místě. Proto se vyplatí po ní pátrat

Nejběžnější příčiny popraskaných rtů:

Extrémně změny počasí a teploty
Teplo, stejně jako velmi studený a suchý vzduch způsobují, že rty (a pokožka celkově) jsou extrémně podrážděné, často se olupují a jsou suché. Plavání v chlorované vodě, slunění bez dostatečné hydratace jsou také příčinami suchých rtů. Velmi častou příčinou bývá i suchý přetopený vzduch v domácnostech.

Pokud pravidelně vystavujete rty prudkým změnám teploty nebo vlhkosti, jste zranitelnější vůči aktinické cheilitida – poškození kůže, které je nejčastěji u starších lidí. Co je to? Aktinická cheilitida je poškození rtů, které často vede až k rakovině. Proto by mělo být léčeny dermatologem.

Slané a kořeněná jídla
Na toto jste určitě nepomysleli! Slané a kořeněná jídla mohou skutečně způsobit popraskané rty – avšak nikoli samy o sobě, ale fakt, že si po těchto jídlech častěji olizují rty, ačkoli si to nemusíte uvědomovat. I když se může zdát, že sliny rty zvlhčí, opak je pravdou. Obsahují trávicí enzymy, které mohou dráždit rty.

některé léky
Například léky na snížení hladiny špatného cholesterolu, které ovlivňují tvorbu oleje. V tak rtech automaticky zbývá méně vlhkosti. Také léky k léčbě a prevenci HIV zanechávají rozpraskané rty. Pokud máte podezření, na některý lék, který užíváte, zeptejte se lékaře.

Kosmetika, kterou používáte na rty
Je to paradoxní, ale bohužel reálné. Některé složky krémů, dokonce i balzámů na rty mohou způsobit kontaktní dermatitidu a zanechat rty podrážděné. Ne každý reaguje na složky v krémech stejně. Častou příčinou podráždění jsou použity vůně a konzervační látky.

Dalším produktem, který nejednou vyvolá podrážděné rty je zubní pasta. Všímejte si, zda váš problém nenastal po změně pasty, krému nebo balzámu na pery.Navyše ani ochucené balzám nejsou výhrou, obvykle obsahují chemikálie, ale kromě toho nás lákají olizovat rty kvůli dobré chuti.

Co pomáhá na popraskané rty?
Při běžně popraskaných rtech je klíčem k jejich uzdravení utěsnění vlhkosti, která v rtech zůstala. Výborným pomocníkem je sérum s kyselinou hyaluronovou. Použijte ho jako základ a na něj naneste balzám na rty nebo krém s UV filtrem a bez zbytečné chemie.

Samozřejmě, bez trpělivosti to nepůjde. Vyhýbejte se dráždivým látkám, pijte dostatek tekutin, neolizujte si je, při větrném prostředí si rty zakryjte.

Pozor, pokud máte až extrémně popraskané rty, velmi snadno se infikují. V tom případě neváhejte vyhledat kožního lékaře. Je možné, že na zhojení budete potřebovat steroidy mast nebo antibiotikum.

Věděli jste, že zvětšení rtů může mít několik vedlejších účinků? Naše známá vizážistka prozradila svou osobní zkušenost:

- Reklama -peníze

Nejnovější články

- Reklama -aktuality

Další články autora

- Reklama -magazín